START
WPROWADZENIE
AROMAMARKETING
AROMATERAPIA
SWIAT PERFUM
PUBLIKACJE BRANZOWE
GALERIA
GALERIA VIDEO
FORUM
SKLEP
Aromatyczne podróże
NEWSLETTER
O NAS
REKLAMA
PARTNERZY
Dodaj artykuł
Kontakt

Nie pamiętam hasła!
FDA spowodowała ansomię
ImageAmerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) jako odpowiedzialnego za spowodowanie anosmii - wskazuje Zicam.
 
Dwa i pół roku po procesie przeciwko producentom Zicamu i żelu do nosa Cold-EEZE, który rozpoczął się w styczniu 2006 r., w którym wytwórcy nie poczuli się winnymi spowodowania anosmii (całkowitej utraty węchu) u 340 osób wysuwających oskarżenie, FDA ustaliła, że anosmię wywołuje najprawdopodobniej aplikacja donosowa glukonianu cynku, który jest aktywnym składnikiem tych leków.

Po zanalizowaniu kolejnych 131 skarg od konsumentów donoszących o utracie węchu, FDA zaleciła dzisiaj (16 czerwca 2009r.), aby przestać używać donosowych produktów Zicam, zawierających glikonian cynku. Od dawna wiadomo, że donosowo przyjmowany cynk poraża nerwy węchowe u ludzi i zwierząt, lecz, ponieważ produkty oparte na cynku figurują w prawie FDA na liście leków homeopatycznych, przed wejściem na rynek nie wymagają one pozwolenia FDA.

Agencja FDA zaleca, aby posiadający te produkty natychmiast zaprzestali ich przyjmowania, a ponadto wystosowali list do producenta Matrixx Initiatives zapowiadający, że firma nie powinna sprzedawać leków bez atestu i że etykiety produktów nie zawierają odpowiednich informacji o ryzyku utraty węchu.

Cold-EEZE zaprzestało sprzedaży swego sprayu do nosa w 2004r. i lek jest teraz dostępny tylko w formie tabletek do ssania lub do połknięcia, w związku z czym nie obejmuje go decyzja FDA odnośnie donosowych sprayów. Leki, które wymienione są w ostrzeżeniu, to:

Żel do nosa przeciw przeziębieniu Zicam Cold Remedy (15ml)
Gaziki do nosa Zicam Cold Remedy (20 sztuk)
Gaziki do nosa Zicam Cold Remedy dla dzieci (20 sztuk)

Agencja FDA utrzymuje, że produkty te są szkodliwe i mogą trwale uszkadzać węch. W szczególności problem dotyczy dzieci, które nie potrafią właściwie ocenić, czy ich węch się pogorszył. Choć nie tak upośledzająca jak utrata wzroku lub słuchu, utrata węchu również niesie ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa – węch ostrzega przed zepsutym jedzeniem, wyciekiem gazu, pożarem, a poza tym pozwala cieszyć się smacznym posiłkiem.
 
 
tłum. Izabela Żurwska
źródło: whiffguys.com
 
następny artykuł »Copyright C 2008 Zapachowy.pl
powered by: strony internetowe Łódź - EUROBEST.PL