START
WPROWADZENIE
AROMAMARKETING
AROMATERAPIA
SWIAT PERFUM
PUBLIKACJE BRANZOWE
GALERIA
GALERIA VIDEO
FORUM
SKLEP
Aromatyczne podróże
NEWSLETTER
O NAS
REKLAMA
PARTNERZY
Dodaj artykuł
Kontakt

Nie pamiętam hasła!
Czym są olejki eteryczne?
Olejek eteryczny to ciekła substancja uzyskiwana poprzez destylację  (najczęściej z parą wodną lub wodą) z liści, łodyg, kwiatów, kory, korzeni i innych części rośliny.
 
Mimo  znaczenia słowa ,,olejek” olejki eteryczne nie powodują uczucia tłustości.  Większość z nich jest bezbarwna, istnieją jednak olejki o zabarwieniu żółtym bądź złocistym, np. z paczuli, pomarańczy, palczatki cytrynowej.

 Olejki eteryczne zawierają czystą esencję rośliny, z której zostały wytworzone. Są wysoko stężone, a ich doskonałość tkwi w szczegółach.

Olejki eteryczne nie są tym samym co perfumy czy olejki zapachowe. Są otrzymywane z roślin, podczas gdy olejki perfumowane są zapachami pozyskiwanymi w sposób sztuczny lub zawierającymi nienaturalne substancje. Nie przynoszą również takich korzyści terapeutycznych jak olejki eteryczne, dlatego też nie mają zastosowania w aromaterapii.

Skład chemiczny i aromat olejków eterycznych dostarcza nieocenione korzyści terapeutyczne.  Można je osiągnąć poprzez inhalacje lub naniesienie rozcieńczonego olejku na skórę.

Olejki eteryczne są często rozcieńczane z olejkiem-nośnikiem (ze słodkiego migdałowca, pestki moreli, pestek winogronowych). Taką mieszankę nanosi się na skórę i pozostawia do wchłonięcia.

Staranne inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych są korzystne pod względem terapeutycznym, ponieważ molekuły olejków dostają się do płuc, a następnie wchłaniają do krwiobiegu.

Olejki eteryczne do użytku osobistego są zazwyczaj sprzedawane w małych buteleczkach. Ich jakość i cena mogą się bardzo różnić na co wpływa kilka czynników: rzadkość występowania rośliny, państwo i warunki w jakich roślina była hodowana, standardy jakości destylacji, a także ilość olejku wyprodukowanego z rośliny.

Sprzedawany olejek eteryczny często jest mieszanką kilku olejków, co może okazać się jego zaletą. Jeśli jest on mieszanką czystych olejków pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie trzeba już kupować każdego olejku oddzielnie. Wadą jest jednak brak wpływu na zawartość mieszanki, która nie została skomponowana osobiście, a także brak możliwości przewidzenia zapachu po połączeniu z innym olejkiem.

 

 

tłum. Magdalena Gzara

źródło: aromaweb.com

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »Copyright C 2008 Zapachowy.pl
powered by: strony internetowe Łódź - EUROBEST.PL